ثبت نام

ثبت نام

This site is protected by reCAPTCHA and the Google
Privacy Policy and Terms of Service apply.

سبد خرید من

شیوه‌ی نگهداری و پرورش صحیح کاج مطبق:

اگر به دنبال یک گیاه تزئینی آپارتمانی لوکس و زیبا می گردید، کاج طبقه ای انتخاب بسیار مناسبی است. البته باید در نظر داشته باشید که کاج مطبق گیاهی بسیار حساس بوده و شیوه‌ی نگهداری مخصوص و منحصر به فردی دارد. پس بهتر است، قبل از سفارش این گیاه آپارتمانی اطلاعاتی راجع به محل زندگی، میزان رشد در محیط‌های مختلف و شیوه‌ی نگهداری آن به دست آورید؛ مقاله‌ی زیر این اطلاعات را در اختیار شما قرار می‌دهد!

هر گیاه برای ادامه ی حیاط خود نیازهایی دارد که باید به درستی پاسخ داده شود؛ المان‌هایی چون، شیوه‌ی آبیاری، نوع خاک، میزان رطوبت، دما و نور!

ما در ادامه به بررسی نقش هر کدام از عناصر مطرح شده در رابطه با نگهداری صحیح از کاج مطبق می پردازیم:

آبیاری مناسب برای رشد بهتر “کاج مطبق”

“کپی ناژ” در محیطی مرطوب رشد پیدا می کند، ولی احتیج به آب فراوان ندارد؛ همین که سعی کنید خاک اطراف ریشه را همواره مرطوب و نمناک نگه دارید، کافیست!

یک کاج طبقه‌ای به طور متوسط در تابستان به هفته‌ای دوبار و هر بار یک فنجان کوچک و در زمستان به هفته‌ای یک بار آبیاری نیازمند می‌باشد.

البته باید در نظر داشت، میزان دفعات آبیاری برای هر گیاه متفاوت بوده و به اندازه کاج مطبق، اندازه گلدان کاج، نوع گلدان، میزان دما، نور و رطوبت اتاق وابسته می‌باشد؛ پس بهتر است قبل از تهیه این کاج، زمانبندی مناسب برای آبیاری را از فروشنده بپرسید!

توجه داشته باشید، آبی که برای آبیاری کاج مطبق استفاده می‌کنید؛ باید عاری از مواد معدنی بوده و خاصیت قلیایی نداشته باشد، چرا که کاج مطبق در محیط اسیدی رشد بهتری داشته و میزان  ph  مناسب برای آن بین ۴.۶ تا ۵ است.

از دیگر ویژگی‌های کاج مطبق می توان مقاومت در برابر نمک را نام برد. کاج طبقه ای در محیط زندگی بومی خود از آب دریا برای رشد تغذیه می کند، در نتیجه برای آبیاری آن می‌توان از آب شور نیز استفاده نمود و در این مورد محدودیتی وجود ندارد.

خاک مناسب برای رشد بهتر “کاج مطبق”

ترکیب پیت موس و شن با نسبت ۳ به ۱ بهترین نوع خاک برای پرورش کاج طبقه ای می باشد، چرا که محیط زندگی بومی را برای او یادآور می شود. خاک اطراف ریشه  نیز بهتر است، همواره توسط آب پاش و افشانه مرطوب نگاه داشته شده اما غرق در آب نباشد.

بهترین نوع کود برای کاج مطبق کودهای تهیه شده با فرمول ۱۰_۵_۱۵ و یا کود کامل با فرمول ۱۰_۱۰_۱۰ می باشد و بهتر است هر ۴ هفته یکبار  مصرف گردد.

بهترین زمان برای تعویض گلدان “کاج مطبق”

تا قبل از اینکه کاج مطبق به ارتفاع ۱ متر برسد، میتوان هر سال گلدان کاج را عوض کرده و گلدان بزرگتری را جایگزین قبلی نمود تا ریشه‌ها فضای کافی برای رشد و حرکت داشته باشند، ولی بعد از آن پیشنهاد می‌شود، گلدان کاج را تغییر نداده و تنها خاک سطح آن را به آرامی با مخلوط خاک برگ تازه و کود جا به جا کنید؛ چرا که در صورت تعویض، گلدان کاج مطبق با شوک رو به رو شده و ممکن است خشک شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده − 4 =